Skuteczny i bezpieczny system gaszenia gazem
Jedną z najskuteczniejszych metod gaśniczych jest zastosowanie gazu. To właśnie system gaszenia gazem pozwala, by szybko i bezpiecznie uporać się z występującym zagrożeniem. Dzięki zastosowaniu go w specjalnych urządzeniach gaśniczych mamy pewność, że proces spalania zostanie przerwany, a powierzchnia, która jest poddawana gaszeniu, nie będzie w żaden sposób zniszczona. Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej rekomendowanych rozwiązań, na które warto się zdecydować szczególnie tam, gdzie zastosowanie innych środków gaśniczych jest niemożliwe. Przekonaj się o tym i skorzystaj z naszej profesjonalnej oferty, wybierając to, co jest bezpieczne, skuteczne i nowoczesne.
Czym jest system gaszenia gazem?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest system gaszenia gazem i na czym on polega. Jak już wspomnieliśmy to metoda ciesząca się sporym uznaniem, ponieważ wyróżnia się świetną skutecznością, a przy tym jest bardzo bezpieczna. Urządzenia gaśnicze uwalniają gaz, który szybko zatrzymuje proces spalania. Jest to świetny wybór w sytuacjach, gdy rzeczywiście zastosowanie innych, popularnych środków jest niemożliwe.
Dlatego, jeśli wiesz, że woda, piana czy proszek nie sprawdzą się w Twoim przypadku, zastosuj ochronę przeciwpożarową na najwyższym poziomie. Zapewni Ci ją właśnie proponowany przez nas system gaszenia gazem, do którego wykorzystuje się gazy chemiczne, obojętnie oraz dwutlenek węgla. Wszystkie te są zaprojektowane w odpowiedzi na obowiązujące normy i przepisy. Wybierając je, zyskujesz pewność, że będą one nieszkodliwe zarówno dla gaszonych powierzchni, jak i ludzi czy środowiska. Postaw na sprawdzone najwyższej jakości rozwiązania, które mają wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty. Proponowane przez nas systemy są zautomatyzowane i samodzielne. Dowiedz się więcej, kontaktując się z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na każde Twoje pytanie.
Gdzie najczęściej stosuje się systemy gaszenia gazem ?
Warto mieć na uwadze, że systemy gaszenia gazem mają bardzo szerokie zastosowanie. Są one chętnie wybierane w różnorodnych sytuacjach i miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania wody czy innych środków. Jednym z częstych zastosowań jest montaż systemu w serwerowaniach – zarówno tych stacjonarnych, jak i mobilnych. To właśnie w nich można znaleźć dużo drogiego sprzętu, który zawiera mnóstwo ważnych danych. Choćby minimalne zalanie w wyniku pożaru mogłoby spowodować duże straty – rzeczowe i finansowe, a niekiedy nawet i konieczność ogłoszenia upadłości firmy. Lepiej nie ryzykować i zainwestować w rozwiązania wysokiej jakości, które będą bezpieczne dla miejsca, w którym montujemy produkt.
To nie koniec możliwości, gdzie systemy gaszenia gazem są wykorzystywane. Można je znaleźć również w rozdzielniach elektrycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach. Ponadto coraz więcej osób zarządzających budynkami takimi jak baki, archiwa, skarbce, hale produkcyjne, szpitale, laboratoria, muzea czy centra finansowe także decyduje się na montaż takiego właśnie systemu. Nie da się ukryć, że wymagają one bardzo dobrej ochrony, stąd też gaszenie pożarów musi odbywać się szybko i skutecznie, a do procesu trzeba sięgać wyłącznie po czyste środki gaśnicze.
Warto mieć na uwadze, że nasze systemy nadają się nie tylko do zabezpieczenia całych budynków czy pomieszczeń, ale nawet pojedynczych obiektów – urządzeń, maszyn czy nawet eksponatów.
Jakie rodzaje gazów używane są w systemach gaszenia gazem?
W systemach gaszenia gazem stosuje się dwie grupy substancji – są to gazy chemiczne i gazy obojętne. Do tej pierwszą należą wszystkie gazy, których właściwości są podobne do halonów. Mogą być to m.in. gazy FM-200® (HFC-227ca) czy FE-36™ (HFC-236fa). Cechują się one dość niskim stężeniem gaśniczym, bo takim, które wynosi od 3 do 11%. Przy tym do zjawiska przejścia w stan ciekły może dojść przy ciśnieniu 23 bądź 66 bar. W efekcie nawet na niewielkiej powierzchni można zmagazynować taką ilość gazu, która będzie optymalna do zabezpieczenia konkretnego obiektu. Jeśli chodzi o gazy chemiczne, to działają one na podstawie zjawiska katalizy ujemnej płomienia. To nic innego jak blokowanie reakcji łańcuchowych, które mogą się pojawić w miejscu spalania. Warto wiedzieć, że z racji niskiego stężenia, nie wymagają one zastosowania dodatkowych procedur ewakuacyjnych.
Kolejną grupą są gazy obojętne. Zalicza się do nich wszystkie te gazy, które naturalnie występują w powietrzu. To zarówno azot, jak i argon oraz ich mieszaniny. W tym przypadku proces gaszenia jest nieco inny niż w kontekście gazów chemicznych. Tutaj nie ingerują one w reakcje spalania, a wyłącznie wypierają powietrze z pomieszczeń, które są gaszone. W efekcie obniża się stężenie tlenu i zduszenie pożaru. Aby mogło się to udać, potrzeba wyższego stężenia gaśniczego – tutaj konieczne jest od 39 do 63%. Ciśnienie butli z gazem obojętnym może mieć od 200 do 300 bar. Z uwagi na takie właściwości substancji trzeba mieć na uwadze fakt, że konieczne są dodatkowe zabezpieczenia, a samo ich stężenie jest niebezpieczne dla ludzi, dlatego wymagane jest rozważne zaprojektowanie systemu. Mimo to gazy obojętne są chętnie wybierane, ponieważ mają sporą elastyczność hydrauliczną, w efekcie czego swoje ciśnienie osiągają w krótkim czasie – zaledwie 2 minut i można je zastosować dla nawet bardzo dużych kubatur.
Jak wygląda przegląd i konserwacja systemu gaszenia gazem?
Aby mieć pewność, że system gaszenia gazem działa poprawnie, należy zadbać o jego regularny przegląd oraz poprawną konserwację. Wyłącznie w ten sposób spełni on swoją funkcję w najlepszy sposób i zagwarantuje bezpieczeństwo oraz skuteczność. Przegląd urządzeń gaśniczych gazowych polega na dokładnym sprawdzeniu wszystkich elementów, które składają się na cały system.
Mowa o każdej pojedynczej części. Wszystko po to, by niezależnie od okoliczności, mieć gwarancję, że system nas nie zawiedzie. Kontrole stanowią bezwzględny obowiązek, a częstotliwość ich wykonywania zależy zarówno od standardów, jak i wytycznych, które wskazuje producent.
W Polsce normą jest PN-EN 15004-1:2019 i to właśnie ona określa, co należy zrobić krok po kroku i jak często. Skrupulatna weryfikacja powinna odbywać się raz w tygodniu. Podczas niej należy upewnić się, jak działają wskaźniki pomiarowe, a także zrobić test centrali sterowania gaszeniem i test panelu operatora. Ponadto trzeba sprawdzić wzrokowo rodzaj zagrożenia i integralność pomieszczenia pod kątem zmian, które mogłyby zmniejszyć skuteczność działania wdrażanego systemu. Raz w miesiącu trzeba upewnić się, czy personel odpowiedzialny za obsługę systemu jest odpowiednio przeszkolony i upoważniony do wykonywania konkretnych działań.
Rzadziej, bo wyłącznie raz na kwartał, trzeba sprawdzić, jaka jest czystość czujek. Przy tej okazji konieczne jest wykonanie również testów – rezerwowego źródła zasilania, a także zadziałania systemu detekcji i alarmowania. Kolejne kontrole trzeba wykonywać raz na pół roku. Wtedy w grę wchodzi sprawdzenie rurociągów, zbiorników, zaworów, przewodów elastycznych. Z kolei raz w roku należy zdecydować się na próbę zadziałania urządzenia gaśniczego i wykonać test współdziałania wszystkich obecnych systemów przeciwpożarowych.
Warto mieć na uwadze, że elementy systemu można sprawdzać wyłącznie wtedy, gdy zbiorniki będą zabezpieczone przed uwolnieniem środka gaśniczego.
Korzyści płynące z zastosowania systemów gaszenia gazem
Nie da się ukryć, że systemy gaszenia gazem przynoszą mnóstwo korzyści, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujesz, możesz mieć pewność zadowolenia, a przede wszystkim ogromnej skuteczności. Do wyboru masz zarówno gazy chemiczne, jak i obojętne, co daje Ci wygodny wybór takiego rozwiązania, które najbardziej przypadnie do gustu i odpowie na oczekiwania. Oprócz mnogości możliwości trzeba wspomnieć także o uniwersalności. Systemy są stosowane do ochrony całych pomieszczeń, ale również pojedynczych maszyn, eksponatów i urządzeń. To czyni je bardzo funkcjonalnymi.
Dodatkowo są one bardzo szybkie, bezpieczne i mogą być wykorzystywane nawet w takich miejscach, gdzie każda sekunda odgrywa ważną rolę, a chronione są naprawdę wartościowe dobra. Systemy gaszenia gazem są praktyczne i sprawdzą się w przypadku różnorodnych miejsc – hal produkcyjnych, serwerowni, archiwów, laboratoriów, szpitali i nie tylko. Podkreślimy także, jakie są korzyści z użycia gazu obojętnego w systemie, ponieważ niektórzy mogą się wahać, który wybór będzie najlepszy w ich przypadku. Przede wszystkim atmosfera gaśnicza w pomieszczeniu będzie rozchodzić się równomiernie i dłużej utrzymywać w całej kubaturze, dzięki czemu znika ryzyko ponownego pojawienia się ognia. Efekt gaśniczy jest znacznie lepszy, ponieważ ciśnienie gazu jest stałe, a przy tym nie dochodzi do szoku termicznego w kontekście gaszonych instalacji.
Jak przebiega współpraca z naszą firmą w zakresie realizacji systemu gaszenia gazem ?
Zastanawiasz się, czy systemy gaszenia gazem to rozwiązanie idealne dla Ciebie? Nasi eksperci chętnie wyjaśnią Ci wszystkie wątpliwe kwestie, by dostarczyć niezbędnej wiedzy i pewności, że wybierasz to, co najlepsze i rzeczywiście skuteczne. Jeśli zależy Ci na sposobie ochrony pomieszczenia bądź przedmiotów, który będzie w pełni bezpieczny, szybki i efektywny, nasza oferta spełni Twoje oczekiwania. Firmę tworzą wyłącznie profesjonaliści, którzy doskonale znają się na swojej pracy i są ekspertami w dziedzinie. Dzięki temu możesz śmiało nam zaufać i powierzyć swoje sprawy. Działamy kompleksowo, a przy tym terminowo i uczciwie. Zadowolenie klientów jest dla nas najważniejsze, a każdą osobę traktujemy w sposób indywidualny.
Jak wygląda współpraca z nami? Po skontaktowaniu się z nami umawiamy się na wizję lokalną, dzięki której lepiej zapoznamy się z miejscem, w którym ma być montowany system gaszenia gazem. Następnie przygotowujemy koncepcję i ofertę. Gdy klient wszystko zaakceptuje i da nam zielone światło, przechodzimy do projektu, a dalej montażu. To nie koniec. Nigdy nie zostawiamy nikogo samego, dlatego gwarantujemy fachowe wsparcie po instalacji systemu. Wybierz jakość i skorzystaj z naszej bogatej oferty.