Czym jest system ochrony przeciwpożarowej?

system przeciwpożarowy

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest jednym z najważniejszych zagadnień związanych z ochroną firmy. Ogień może pojawić w każdej chwili i rozprzestrzeniać się na cały budynek w ciągu zaledwie kilku minut. 
Firmy inwestujące w systemy przeciwpożarowe osiągają znaczne korzyści, gdy ich instalacje działają zgodnie z założonymi oczekiwaniami. Systemy przeciwpożarowe zmniejszają możliwość uszkodzenia budynku, ograniczają straty w sprzęcie i technologii a co najważniejsze pozytywnie wpływają na ochronę życia ludzkiego. Systemy sygnalizacji pożaru, czujniki dymu i systemy tryskaczowe to wszelkiego rodzaju systemy przeciwpożarowe, które pomagają w wykrywaniu pożaru i ochronie użytkowników budynku oraz sprzętu.

Jak działa system przeciwpożarowy?

Ważne jest zrozumienie funkcjonalności systemów przeciwpożarowych. Systemy działają na różne sposoby, ale wszystkie mają wspólny cel, jakim jest wykrycie pożaru i ochrona budynku oraz jego użytkowników. Najbardziej powszechnym systemem przeciwpożarowym jest instalacja sygnalizacji pożaru oparta o czujniki dymu oraz system tryskaczowy. W przypadku powstania pożaru, wydobywający się dym uruchamia czujkę systemu sygnalizacji pożaru, który dalej aktywuje instalację tryskaczową. Woda z systemu tryskaczowego chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia na dalsze strefy pożarowe. Chociaż jest to skuteczna metoda, w przypadku niektórych krytycznych urządzeń lub szczególnych zagrożeń, lepszym wyborem są automatyczne systemy gaszenia wykorzystujące specjalne gazy techniczne. Systemy te wykrywają i tłumią pożar nie pozostawiając żadnych zanieczyszczeń oraz nie uszkadzając gaszonych urządzeń. Doskonałym przykładem gdzie sprawdzi się system gaszenia są serwerownie oraz pomieszczenia typu clean room.

Jakie są zalety stosowania systemów przeciwpożarowych?

Jedną z głównych zalet systemu przeciwpożarowego jest to, że w dłuższej perspektywie czasu oszczędza on pieniądze. Pomyśl o firmie i jakie inwestycje są dokonywane w sprzęt produkcyjny, technologię, sprzęt informatyczny i infrastrukturę. Jeśli pożar wpłynie na prowadzoną działalność, może wygenerować w firmie wielomilionowe straty. 
Doskonałym przykładem są wszelkiego typu firmy produkcyjne. Gdyby doszło do pożaru zakładu firma musiałaby zostać zamknięta na kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy. Używany w firmie sprzęt może wymagać wymiany, a cenne kontrakty mogą zostać utracone ze względu na niemożliwość realizacji dostaw. Ważne aby przy wyborze systemu przeciwpożarowego brać pod uwagę wiele czynników.
Kolejną zaletą systemów przeciwpożarowych jest automatyczne wysyłanie służb ratowniczych. Systemy te będą działać w celu natychmiastowego stłumienia pożaru, jednocześnie powiadamiając jednostkę straży pożarnej o konieczności wysłania służb ratowniczych do Twojej firmy.

Jak wybrać odpowiedni system ochrony przeciwpożarowej?

Wybierając system ochrony przeciwpożarowej dla swojej firmy musisz wziąć pod uwagę specyfikę obiektu, który zamierzasz chronić, zgodność z przepisami budowlanymi i potencjalnymi wymaganiami ubezpieczeniowymi oraz opracować ocenę ryzyka pożaru. Wiele firm instalacyjnych dostarcza systemy przeciwpożarowe nie umożliwiające rozbudowy i ogranicza się do zabezpieczenia istniejącej infrastruktury. Ważne jest aby zastanowić się wspólnie z inżynierem ryzyka nad przyszłymi potrzebami Twojego obiektu i wybrać system, który spełni obecne oraz przyszłe wymagania.
Takie podejście w dużej mierze pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze w przypadku rozbudowy działalności.
Przy doborze i instalacji systemu niezbędne jest zatrudnienie firmy, która dogłębnie zrozumie Twoje potrzeby i przedstawi różnie opcje ochrony przeciwpożarowej. 

Pamiętaj!
Jeśli Twój budynek nie jest zabezpieczony zgodnie z aktualnymi wymogami i przepisami o ochronie przeciwpożarowej  a maszyny i sprzęt nie są odpowiednio chronione, może to skutkować przestojami i narazić Cię na gigantyczne straty finansowe.

Systemy przeciwpożarowe odgrywają ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa budynków, użytkowników i majątku. Jeśli chcesz w odpowiedni sposób chronić swoją firmę, sprzęt i maszyny, najlepszym rozwiązaniem jest wybór systemu „uszytego” idealnie na Twoje potrzeby.  

Najnowsze artykuły:

MASZ WIĘCIEJ PYTAŃ ?

 a nasz inżynier ds. bezpieczeństwa pożarowego dobierze i wyceni rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie