Próbna ewakuacja jest przeprowadzana we współpracy z Wojewódzką Komendą Straży Pożarnej. Jest to istotne ćwiczenie, które pozwoli przygotować się do ewentualnych sytuacji, gdzie jest zagrożone ludzkie zdrowie i życie.
Jak wygląda próbna ewakuacja przeprowadzona przez INTelectro?
Oferujemy kompleksową usługę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, próbna ewakuacja obejmuje:
- weryfikację obowiązujących lub stworzenie od podstaw procedur ewakuacji w budynku we współpracy z Państwową Strażą Pożarną,
- opracowania scenariusza ewakuacji,
- zapoznania z nim pracowników
- przeprowadzenie próbnej ewakuacji
- sporządzenie raportu z ćwiczeń.
Niezależnie od tego, gdzie ma być przeprowadzona próbna ewakuacja, właściciel lub zarządca budynku musi zawiadomić Komendanta Państwowej Straży Pożarnej nie później, niż 7 dni przed planowaną, obowiązkową próbną ewakuacją przeciwpożarową.
W ćwiczeniach ewakuacyjnych zazwyczaj faktycznie udział biorą strażacy, nadzorując przebieg akcji oraz sprawdzając, czy wszystkie zabezpieczenia przeciwpożarowe budynku są sprawne i spełniają swoje funkcje.
Zlecając INTelectro przeprowadzenie próbnej ewakuacji, masz pewność, że zajmiemy się jej wszystkimi etapami i pomożemy zwiększyć bezpieczeństwo w twojej firmie.
Próbna ewakuacja w świetle prawa
Próba ewakuacyjna to element środków ochrony przeciwpożarowej, który jest regulowany przez m.in. przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w Kodeksie Pracy. Dotyczy ona:
Wszystkich budynków, gdzie jednocześnie przebywa powyżej 50 osób, które są jego jednoczesnymi użytkownikami, z tym że:
- należy ją przeprowadzić raz na dwa lata w budynkach, gdzie przebywa jednocześnie 50 osób i nie są zakwalifikowane do kategorii zagrożenia ZL IV
- należy ją przeprowadzić raz na rok w budynkach, gdzie znajduje się więcej osób niż 50 i gdzie zmieniają się oni cyklicznie (mowa tutaj o szkołach, internatach, akademikach, itp., w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia roku szkolnego lub akademickiego)
- częstotliwość przeprowadzania próbnej ewakuacji w budynkach ze strefą pożarową ZL IV oraz budynkach mieszkalnych dla osadzonych na terenie aresztu śledczego bądź zakładu karnego, ustala się z właściwym miejscowo Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.